🦑 Konspekt Matura Ustna Z Polskiego

LIPKO Anita: Maturalny bank danych : egzamin ustny z języka polskiego : prezentacja : (cz. 1). Cogito 2004 nr 15 s. 109-110. 31. LIPKO Anita: Maturalny bank danych : egzamin ustny z języka polskiego : rozmowa : (cz. 2). Cogito 2004 nr 16 s. 109-110. 32. ŁUGOWSKA Marta: Opinia na temat nowej matury z języka polskiego. Polonistyka 2004 nr 6 s
Katalog Iwona Fengler, 2010-04-29BukJęzyk polski, KonspektyKonspekt lekcji z języka polskiego: Jak mówić, aby nas słuchano? nauczyciel prowadzący zajęcia: Iwona Fengler klasa V data prowadzenia zajęć: 4 marca 2010r. SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ TEMAT: Jak mówić, aby nas słuchano? Cel ogólny: mówienie na zadany temat z artykulacją, dykcją, akcentem, intonacją; pisanie z troską o kompozycję, poprawność stylistyczną, gramatyczną i ortograficzną Cele szczegółowe: Uczeń: - wie, czym jest artykulacja, dykcja, akcent, intonacja - wie, kiedy wypowiedź zainteresuje słuchacza - potrafi zastosować elementy retoryki - słucha ze zrozumieniem i wskaże informacje w słuchanym tekście - zredaguje zaproszenie, list środki dydaktyczne: tekst wiersza Mowa polska, nagranie tekstu Pan Słówko, przykłady zdań trudnych do wymówienia, tekst rymowanki metody pracy: praca z tekstem, rozmowa kierowana, „burza mózgów” formy pracy: praca indywidualna czas pracy: 45 minut PRZEBIEG LEKCJI 1. Czynności organizacyjne. 2. Odczytanie wiersza Mowa polska i praca z tekstem – jako wprowadzenie do tematu. /załącznik 1/ 3. Wyjaśnienie pojęć: artykulacja, gracja – praca ze słownikiem. 4. Gimnastyka języka /załącznik 2/ a. ćwiczenie artykulacji b. ćwiczenie intonacji 5. Wysłuchanie nagrania Pan Słówko. 6. Zapisanie tematu lekcji: Jak mówić, aby nas słuchano? 7. Praca z tekstem metodą „burzy mózgów” i zapis do zeszytów. 8. Praca indywidualna uczniów: redagowanie zaproszenia, listu. 9. Odczytanie prac i ustny komentarz. 10. Ćwiczenia ortograficzne 11. Podanie zadania domowego (do wyboru): 1) Przygotuj tekst przemówienia na powitanie Pani Wiosny, 2) Uczniowski slogan czy staranny język polski – co warto używać? Swoje zdanie przedstaw w formie „drzewka decyzyjnego” (zdania dla uczniów zdolnych) PRZEBIEG LEKCJI 1. Czynności organizacyjne. 4 minuty 2. Odczytanie wiersza Mowa polska i praca z tekstem – jako wprowadzenie do tematu. - do czego przekonuje podmiot liryczny? (aby ćwiczyć się w wymowie) - o jakich dwóch pojęciach związanych z wymową mówi podmiot liryczny? (artykulacji i gracji) 4 minut 3. Wyjaśnienie pojęć: artykulacja, gracja – praca ze słownikiem. - co to jest artykulacja? (*uczniowie zbierają skojarzenia, *pracują z odpowiednim słownikiem) 4 minut 4. Gimnastyka języka c. ćwiczenie artykulacji (teksty trudne do wymówienia) 6 minut d. ćwiczenie intonacji (losowanie wierszyka do wymowy modulowanej) 5. Wysłuchanie nagrania Pan Słówko. 2 minuty 6. Zapisanie tematu lekcji: Jak mówić, aby nas słuchano? 7. Praca z tekstem metodą „burzy mózgów” i zapis do zeszytów. 8 minut CO POWINIEN ZROBIĆ PAN SŁÓWKO, ABY ZDOBYĆ I MIEJSCE W KONKURSIE? (modulować głos, akcentować wyrazy, zmieniać tempo, mówić wyraźniej, ćwiczyć) 8. Praca indywidualna uczniów: redagowanie zaproszenia – napisz zaproszenie na spotkanie ze znanym poetą, listu – napisz list, którego adresatem będzie pan Słówko. (podejść do uczniów słabszych i pomóc) 10 minut 9. Odczytanie prac i ustny komentarz. 4 minuty 10. Ćwiczenia ortograficzne. 11. Podanie zadania domowego (do wyboru): 1) Przygotuj tekst przemówienia na powitanie Pani Wiosny, 2) Uczniowski slogan czy staranny język polski – co warto używać? Swoje zdanie przedstaw w formie „drzewka decyzyjnego” (zdania dla uczniów zdolnych) Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
matura ustna polski 2016, pytania, zagadnienia, odpowiedzi, zestawy z 9 maja, 10, maja, 11 maja, 12 maja, 13 maja i 16 maja, 17 maja, 18 maja, 19 maja, 20 maja. Egzaminy maturalne ustne z języka
Matura ustna 2023 – pytania dotyczące satyr Ignacego Krasickiego: Oby­cza­je Sar­ma­tów w krzy­wym zwier­cia­dle saty­ry. Omów zagad­nie­nie na pod­sta­wie zna­nych Ci satyr Igna­ce­go Kra­sic­kie­go.
Mito­lo­gi­za­cja to pro­ces two­rze­nia się mitu, a tak­że widocz­ne odwo­ła­nia do mitów lub arche­ty­pów, czy­li wzor­ców postaw i zacho­wań, np. Bory­na z “Chło­pów” to siew­ca, Bal­la­dy­na ma pla­mę na czo­le, jak Kain, któ­ry zabił Abla, a Kon­rad z “Dzia­dów cz. III” bun­tu­je się prze
Matura ustna z polskiego w 2023. Zasady zdawania; Lista jawnych pytań na maturę ustną 2023; Obraz miłości w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Pieśni nad Pieśniami. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst
1. Wyjaśnij pojęcia mitu i archetypu, posługując się przyk­ła­dami z mitologii grecko-rzymskiej. – przekazywany ustnie (oralnie) tekst związany z wierzeniami religijnymi pełniący funkcję sakralną i/ lub kulturotwórczą. – stworzone przez Carla Gustava Junga pojęcie z pogranicza psychologii oznaczające wspólny wszystkim

Matura 2019 pisemna z języka polskiego odbyła się 6 maja. Na napisanie matury podstawowej uczniowie mieli 170 minut, a na poziomie rozszerzonym (ta rozpocznie się o godz. 14) będą mieli 180

Śmierć pułkownika – Adam Mickiewicz. AUTOR: Adam Mic­kie­wicz. TYTUŁ: Śmierć puł­kow­ni­ka. RODZAJ: liry­ka z ele­men­ta­mi i epiki. GATUNEK: syn­kre­tycz­ny – poemat opisowy. DATA WYDANIA: 1836. CZAS AKCJI: 1831 – powsta­nie listopadowe. MIEJSCE AKCJI: cha­ta w pusz­czy, któ­ra nale­ży do leśnika. BOHATEROWIE:
Lista pytań z puli jawnej na maturę ustną z polskiego obowiązującą od 2023 roku. UWAGA: Lista pytań z puli jawnej została zaktualizowana na rok 2023, jest ich 110. Tutaj jest aktualna lista pytań opublikowana 1 marca 2023, drugim aneksem “Aneks 2. do Komunikatu dyrektora …. Czytaj więcej.
Cała matura ustna z języka polskiego 2023 trwa około 30 minut. Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia wynosi 30. Tyle samo procent należy uzyskać, aby ją zdać.

Matura ustna z języka polskiego w 2023 roku W 2023 roku po przerwie wraca matura ustna . W przypadku języka polskiego oprócz niejawnych pytań opartych na tekstach literackich, ikonograficznych czy tych dotyczących języka, uczniowie będą musieli zmierzyć się także z pytaniem jawnym związanym z lekturą.

Opracowanie pytań na maturę ustną 2024 – pełen zestaw 40 lektur. Opra­co­wa­nie wszyst­kich 110 pytań z puli pytań jaw­nych na matu­rze ust­nej 2024. Po zaku­pie otrzy­masz plik .zip z 40 opra­co­wa­nia­mi lek­tur obowiązkowych. Kupu­jąc w zesta­wie, oszczę­dzasz 70 zł!
Uczeń posiada odpowiedni zasób słownictwa. 2 p. Uczeń posiada ograniczony zasób słownictwa. 0 p. Uczeń posiada zbyt ubogi zasób słownictwa. Oceniając wypowiedź ustną można wziąć też pod uwagę inaczej niż powyżej sformułowane kryteria i wprowadzić skalę ocen od 6 do 1: Treść. Słownictwo. Komunikacja, wymowa, akcent. YhyUFsF.